כמה מהירות/רוחב פס צריך לצפייה בטלוויזיה

בטלוויזיות LG וגם בטלוויזיה בחברות אחרות, יש כרטיס רשת קווי במהירות של 100Mbps וכרטיס רשת אלחוטי במהירות של עד 230Mbps (בתנאי שהראוטר נמצא קרוב לטלוויזיה).

אתחיל בזה שההמלצה שלי היא תמיד לחבר את הטלוויזיה עם כבל רשת ישירות לראוטר ובכך תקבלו יציבות מרבית וגם לקבל את המהירות הטובה ביותר מהראוטר שלכם.

למה רק 100Mbps?

פלטפורמות הזרמת וידיאו (סטרימינג) זקוקות למהירות הורדה של כ-15-30 מגה לשניה עבור תוכן ברזולוציה של 4K עם Dolby Vision וסאונד של Dolby Atmos שזה למעשה המקסימום בטלוויזיות, וגם בקבצי וידיאו Blu-ray של עד 90 מגה לשניה דרך הזרמה ברשת (בדקתי דרך שרת NAS) לא תהיה בעיה לראות בצורה חלקה. כך שאין צורך ביותר מכרטיס רשת 100Mbps.

איזה מקרה כן צריך יותר מ-100Mbps?

לטעינת קבצים שהם עם Bitrate של 100Mb/s ומעלה. בדרך כלל קבצים משרת ה-NAS או ממקור אחסון אחר ברשת הביתית שלכם.
קובצי 100Mb/s בדרך כלל נועדו לצילום מקצועי לפני עריכה (post-processing), לאחר העריכה זה יורד ל-15 עד 80 מגה לשניה ומיועד לתוכן Blu-ray לדוגמא. אין שום פלטפורמה (כמו YouTube) שתקבל קובץ כזה גדול, הם מכווצים אותו בעת העלאה.
לכן השימוש בקבצים שהם 100Mb/s ומעלה זה מקרה נדיר במיוחד ובמקרה כזה למשתמש ישנם 4 אפשרויות:

 • לחבר את הטלוויזיה עם רשת אלחוטית (בתנאי שהראוטר קרוב לטלוויזיה) וגם זה לא מבטיח מהירות יציבה.
 • לחבר את המחשב ישירות עם כבל HDMI לטלוויזיה.
 • לחבר את התוכן לכונן חיצוני USB ישירות לטלוויזיה.
 • לרכוש סטרימר חיצוני הכולל כרטיס רשת 1 גיגה לדוגמא: סטרימר Apple TV 4K 2nd GEN עם התוכנה: Infuse לצפייה בתוכן וידיאו מרוחק.

חוץ מטעינת קבצי ענק של 100Mb/s ומעלה ברשת של 100Mbps, הטלוויזיה תומכת בהכל ובצורה חלקה, כך שבמקרה זה חריג.
לכן רוב חברות הטלוויזיה הגדולות (LG, סוני, סמסונג) בחרו בכרטיס רשת קווי של 100Mbps בלבד כי אין צורך ביותר בשימוש בטלוויזיה.

עם רשת אלחוטית WiFi אומנם תקבלו מהירות גבוה יותר מ-100Mbit/s אבל זה לא יהיה יציב כמו רשת קווית.

הטלוויזיה שלי

חשוב להבין שהיעוד של הטלוויזיה היא בידור, הטלוויזיה היא לא מחשב ונועדה לתת למשתמש חווית צפייה במסך הגדול.
הטלוויזיה משמשת לרוב לזרימת וידיאו (סטרימינג) גם דרך רשת ביתית (דרך אפליקציה “מדיה”) או דרך כונן חיצוני USB וגם דרך האפליקציות הרבות הקיימות בטלוויזיה, כמו כן יש אפשרות לקבל שידור דרך אנטנה בעזרת עידן פלוס או חיבור מקור חיצוני כמו ממיר, קונסולה, סטרימר וכדו’ בכניסת HDMI.

דוגמא:

האפליקציות כמו נטפליקס, אמזון, אפל TV ו-YouTube הם נכון להיום הפלטפורמות עם זרימת הווידיאו (סטרימינג) באיכות הגבוהה ביותר.

ניקח לדוגמא את נטפליקס בסדרה לוציפר הכולל 4K Dolby Vision, אפשר לראות שהזרימה היא רק 15Mbps

יש תוכן שיכול להגיע גם ל-30-40Mbps בנטפליקס ובאפל TV ולכן כרטיס הרשת בטלוויזיה שהוא 100Mbps מתאים לכל הצרכים של הלוקחות נכון להיום.

כמובן שתוכן של SDR כמו ספקיות הטלוויזיה בישראל שהם סלקום, סטינג/יס, הוט, פרטנר וכדו’ צורכות רוחב פס הרבה יותר קטן מזה (כמה MB בודדות).

הערות:

 • אפליקציה Plex לא עובדת טוב עם קבצי 4K, האם זה שייך לכרטיס הרשת?
  כמובן שזה לא קשור לכרטיס הרשת בטלוויזיה, כי אין שום בעיה להריץ קבצים 4K HDR ברשת דרך אפליקציית המדיה. מבדיקה שלי זה קורה בגלל שתי אפשרויות הבאות:

  1. בגלל שהאפליקציה עצמה מוגבלת, ישנה אפליקציה משלימה XPlay והיא למעשה Plex בתשלום ומאפשרת טעינה של תוכן 4K. נכון להיות אין תמיכה בדגמי 2021 אבל מקווה שזה יגיע בהמשך.
  2. אפשרות נוספת שתוכן 4K לא עובד כמו שצריך זה כוח העיבוד של המחשב שמארח את הקבצים, לפעמים הוא חלש מדי – יש לבדוק את רמת ה-CPU ב-Task Manager בזמן שהקובץ מתנגן בטלוויזיה.

סיכום:

לסיכום, חוץ ממקרה חריג כמו צריכה של קבצי 100Mbps ומעלה, הטלוויזיה ברשת קווית תתמוך לכם בכל מה שתצטרכו לחוויית שידור מעולה באיכות תמונה מקסימלית!

צפייה נעימה 🙂

דילוג לתוכן